En genel anlamda yüksek frekans elektroniği olarak adlandırabileceğimiz ve mikrodalga, RF, HF gibi isimlerle de anılan elektroniğin bu dalı; işlenecek işaretin dalga boyunun devreye oranla ihmal edilemeyecek kadar büyük olduğu devre ya da sistemler üzerine çalışmaktadır. Daha kısa bir tanım yapacak olursak; yüksek frekanslı işaretleri işleyen devre ve sistemler mikrodalga elektroniğinin alanına girmektedir. Tabiki burada yüksek frekans kavramı biraz görecelidir. FM radyonun 100MHz civarında olduğunu düşünürsek ve mikrodalga elektroniğinin ilgi alanına girdiğini göz önünde tutarsak bu yüksek frekans olarak kabul edilmektedir. Ancak günümüzde giderek artan bir kullanım alanına sahip olan milimetre dalga boyundaki devreler (>50 GHz) de yüksek frekans kapsamındadır. Terahertz devrelere hiç girmesek iyi olacak sanırım :) Özetle, birkaç 10 MHz’den yüksek frekanslı işaretler ile çalışacaksanız mikrodalga ya da RF ya da yüksek frekans (HF) elektroniğine hakim olmanız gereklidir.

 

 

Türkiyede elektronik mühendisliği üzerine eğitim veren bütün üniversitelerde elektromanyetik ve mikrodalga üzerine dersler bulunmakla beraber mikrodalga sistemlerin (ölçüm cihazlı, deney aletleri vb) çok yüksek fiyatlı oluşu sebebiyle çok az üniversite bu konuda deney yaptıracak, öğrencilere pratik eğitim verecek imkana sahiptir. Ayrıca belki yine aynı sebepten (maliyet) ya da pazar bulunamamasından dolayı ülkemizde yüksek frekans elektroniği ile ilgilenen firma sayısı da iki elin parmaklarını geçmez.

Bu site ile mikrodalga konusunda Türkçe bilgi içeren ve konu ile ilgilenen herkesin sık sık göz atacağı bir ortam oluşturarak, bu konuda çalışan insanları bir araya getirmek hedeflenmiştir. Bu sitede öğrenciler Türkçe kaynaklar bulabilir; şirketler iş, staj ilanı verebilir; firmalar, üniversiteler projelerini tanıtabilir; ve herkes mikrodalga ile ilgili konularda fikirler paylaşılabilir. Kısacası bu sitenin mikrodalga alanında herkesin buluşma noktası olması hedeflenmiştir. Herhangi bir ticari amacı yoktur.

Ülkemizde Mikrodalga/RF mühendisliğinin yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamak en önemli amacımızıdır. Bu konudakiher türli yapıcı desteğe de sonuna kadar açığız.

Üreten, gelişen, paylaşan bir ülke olmak dileğiyle...

Sitemize hoş geldiniz.